Blog / Klimatizácie
Ako na čistenie klimatizácie v byte

19.12.2024 19:39


Ako na čistenie klimatizácie v byte

Znečistená klimatizácia spotrebuje viac energie a chladí menej efektívne. Pravidelným čistením predĺžite jej životnosť a ušetríte na účtoch za elektrinu. Prečítajte si, ako na to.

Klimatizácia je verným spoločníkom počas horúcich letných dní. Avšak, ak nie je pravidelne čistená, môže sa stať zdrojom baktérií, plesní a nepríjemných zápachov. Tieto nečistoty sa môžu dostať do ovzdušia a spôsobiť zdravotné problémy, ako sú alergie, dýchacie ťažkosti či dokonca astma. Poradíme vám, ako na čistenie klimatizácie v byte a na čo by ste mali myslieť.

Kedy je potrebné klimatizáciu čistiť?

  • Minimálne raz ročne: Pred začiatkom letnej sezóny je ideálny čas na dôkladné vyčistenie.
  • Častejšie v prašnom prostredí: Ak žijete v prostredí s vyšším znečistením, môže byť potrebné čistiť klimatizáciu aj častejšie.
  • Pri výskyte nepríjemného zápachu: Ak cítite z klimatizácie nepríjemný zápach, je to jasný signál, že je potrebné ju vyčistiť.

Čo všetko je potrebné vyčistiť?

Vzduchové filtre

Sú najviac znečistenou časťou klimatizácie. Odstráňte ich a vyčistite ich vysávaním alebo opláchnutím pod tečúcou vodou.

Vnútorná jednotka

Pomocou mäkkej handričky a jemného čistiaceho prostriedku očistite všetky prístupné časti vnútornej jednotky.

Odtok vody

Pravidelne kontrolujte a čistite odtok vody, aby sa zabránilo jeho upchatiu.

Vonkajšia jednotka

Aspoň raz ročne nechajte vyčistiť aj vonkajšiu jednotku klimatizácie odborníkom.

čistenie klimatizácie v byte

Ako vyčistiť klimatizáciu?

  1. Vypnite a odpojte klimatizáciu: Pred začatím čistenia vypnite klimatizáciu a odpojte ju od elektrickej siete.
  2. Odstráňte filtre: Odstráňte vzduchové filtre a vyčistite ich.
  3. Očistite vnútornú jednotku: Pomocou mäkkej handričky a čistiaceho prostriedku očistite všetky prístupné časti vnútornej jednotky.
  4. Vyčistite odtok vody: Odstráňte nečistoty z odtoku vody.
  5. Zostavte klimatizáciu: Po vyčistení, všetky časti opäť správne zostavte.
  6. Dezinfekcia: Pre dokonalú čistotu môžete použiť špeciálny dezinfekčný prostriedok určený na klimatizácie.

Tipy pre udržanie čistoty klimatizácie

  • Pravidelná údržba: Pravidelne kontrolujte a čistite filtre.
  • Kvalitné filtre: Používajte kvalitné filtre, ktoré zachytia väčšie množstvo nečistôt.
  • Zatvárajte okná: Pri používaní klimatizácie zatvárajte okná, aby sa do miestnosti nedostával prach a iné nečistoty.
  • Preventívna údržba: Nechajte si pravidelne skontrolovať klimatizáciu odborníkom.

Profesionálne čistenie

Ak si nie ste istí, ako klimatizáciu správne vyčistiť, alebo ak máte starší model klimatizácie, odporúčame zveriť čistenie odborníkovi. Profesionálne čistenie zahŕňa dôkladné vyčistenie všetkých častí klimatizácie, vrátane výmeny filtrov a dezinfekciu.

Často kladené otázky

Cenový rozsah samotnej klimatizačnej jednotky môže byť veľmi široký. Orientačne sa však cena klimatizačnej jednotky môže pohyhovať v sume 600-1500 €. Netreba tiež zabúdať na cenu potrebného príslušenstva a na samotnú montáž. Táto položka je závislá najmú od náročnosti montáže, vzdialenosti medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou. Zvyčajne sa cena tejto položky pohybuje medzie 250-600 €. 

Áno, dnešné klimatizácie majú okrem režimu chladenia aj režim kúrenia. Kúrenie klimatizáciou je energeticky veľmi efektívne a úsporné. 

Z našej strany je vysoko odporúčaná. Zvyšuje sa tým životnosť klimatizácie, predchádza sa poruchám a odstraňuje sa možný zdroj zdravotných problémov ( baktérie, plesne a pod.)

Rekuperácia je riadené vetranie pri spätnom získavaní tepla zo vzduchu.
Viac o rekuperácii sa dočítate v našom článku – Čo je rekuperácia a všetko čo potrebujete vedieť

Medzi základné typy rekuperácie patria centrálne rekuperácie (jedna jednotka pre viac miestností) a decentrálne rekuperácie (jedna jednotka pre jednu miestnosť).

Je z našej strany je vysoko odporúčaná. Je potrebné si uvedomiť, že vnútorná klíma v miestnosti má výrazný vplyv na zdravie a pocitový komfort daného prostredia. Pri novostavbách je kladený čoraz väčší dôraz na energetickú úsporu stavieb a tým pádom sú dnešné novostavby takmer hermeticky uzavreté. Aby sme zabránili tvoreniu plesni, baktérii a dosiahli príjemnú a zdravú kvalitu ovzdušia musíme dané stavby vetrať.

Aj keď sa vetranie oknami zdá na prvý pohľad ako jasné a zároveň najlacnejšie riešenie, nemusí to tak byť. Najmä v zimnom období, kedy značná časť teplého vzduchu pri otvorení okna z miestnosti odchádza bez využitia a dnu sa dostáva studený vzduch. Do miestnosti sa tak dostáva studený vzduch, ktorý spôsobuje nekomfort a je nutné daný priestor dokúriť. Taktiež si treba uvedomiť, že ak je vonku prašné prostredie, peľ a pod., otvorenými oknami sa tieto častice dostanú dnu do domu, či bytu.

A tak pri otázke, ako správne vetrať odporúčame vetranie rekuperáciou. Pri vetraní rekuperáciou hovoríme o riadenom vetraní, lebo zákazník si vie nastaviť a riadiť požadované parametre a množstvo privádzaného vzduchu do domu. Najväčší benefit je spätné využitie odvádzaného vzduchu, kde tento teplý odvádzaný vzduch odovzdá energiu studenému privádzanému vzduchu a predhreje ho. Účinnosť rekuperačných jednotiek sa hýbe na úrovní okolo 90%, t.j. na dohriatie privádzaného vzduchu je potrených už iba 10% energie

Rekuperačné jednotky navyše obsahujú vysokoúčinné filtre čím zabraňujú vstupu prachových a peľových častíc do domu.