Blog / Klimatizácie
Aká je spotreba klimatizácie?

07.08.2024 10:59


Aká je spotreba klimatizácie?

Klimatizácia je v horúcich letných dňoch neoceniteľným pomocníkom v každej domácnosti, či kancelárii. Mnoho ľudí však zaujíma, aká je spotreba klimatizácie a obáva sa, že by sa prevádzka tohto zariadenia mohla nepríjemne podpísať na účte za elektrinu. Akú spotrebu môžete teda pri klimatizácii očakávať a ako ju môžete regulovať?

Spotreba klimatizácie samozrejme závisí od množstva faktorov. Hlavným faktorom je konkrétny typ klimatizácie. Vo všeobecnosti sa však spotreba bežnej klimatizácie s výkonom 2 kW môže pohybovať okolo 0,3 – 0,8 kWh za hodinu.

Faktory ovplyvňujúce spotrebu klimatizácie

  • Veľkosť miestnosti a s tým spojený výkon klimatizačnej jednotky: Je logické, že čím je miestnosť alebo klimatizovaný priestor väčší, tak tým výkonnejšiu klimatizáciu budete potrebovať. Tým sa teda náklad na spotrebu zvyšuje.
  • Aktuálna teplota v miestnosti: Nižšie nastavená teplota vedie k vyššej spotrebe energie. Odporúčame udržiavať teplotu v miestnosti okolo 25 °C.
  • Izolácia miestnosti: Dobrá izolácia zabraňuje úniku tepla z miestnosti, čím sa znižuje potreba chladenia a s ňou aj spotreba energie.
  • Slnečné žiarenie: Priame slnečné žiarenie zvyšuje teplotu v miestnosti, takže klimatizácia musí pracovať viac. Výhodou je preto tienenie okien záclonami, roletami alebo vonkajšími žalúziami. Takýmto spôsobom môžete pomôcť znížiť spotrebu energie.
  • Typ klimatizácie: Rôzne typy klimatizácií majú rôznu účinnosť. Invertorové klimatizácie sú vo všeobecnosti úspornejšie ako ON/OFF klimatizácie.
  • Staroba klimatizácie: Staršie klimatizácie sú menej efektívne ako novšie modely a spotrebujú viac energie.
  • Stav klimatizačnej jednotky: Klimatizácia si vyžaduje určitú pravidelnú údržbu, pri zanedbaní ktorej sa môže prevádzkový náklad navýšiť.

Energetické triedy klimatizácií

Energetické triedy klimatizácií sa od 1. januára 2013 rozdeľujú do kategórií od A+++ do D v rôznych farbách. Okrem energetickej triedy je dôležité zvážiť aj sezónny koeficient výkonu (SEER – Seasonal Energy Efficiency Ratio) a sezónny koeficient účinnosti (SCOP – Seasonal Coefficient Of Performance). Tieto koeficienty udávajú pomer medzi chladiacim alebo vykurovacím výkonom klimatizácie a spotrebou energie. Čím vyšší je SEER alebo SCOP, tým je klimatizácia účinnejšia.


Energetická trieda

Charakteristika

A+++

Najúspornejšie klimatizácie s najvyššou sezónnou účinnosťou.

A++

Veľmi úsporné klimatizácie s vysokou sezónnou účinnosťou.

A+

Úsporné klimatizácie s dobrou sezónnou účinnosťou.

A

Klimatizácie so štandardnou sezónnou účinnosťou.

B

Klimatizácie s nižšou sezónnou účinnosťou.

C

Klimatizácie s nízkou sezónnou účinnosťou.

D

Najmenej úsporné klimatizácie s najnižšou sezónnou účinnosťou.


spotreba klimatizácie

Ako na reguláciu spotreby klimatizácie

  • Vyvarujte sa vysokým teplotným rozdielom. Príliš nízko nastavená klimatizácia bude mať za následok vyššiu spotrebu. Odporúčame preto nastaviť termostat na 24-26 °C.
  • Izolácia zohráva veľmi veľkú úlohu. Ak staviate dom, dbajte na to, aby bol dobre zaizolovaný. V prípade, že už bývate v staršom dome alebo byte, dbajte na to, aby boli okná dobre zatesnené a aby neprefukovalo.
  • Využite tienenie s roletami, žalúziami, či markízami. Čím viac sa vám podarí zabrániť priamemu slnečnému žiareniu do vašej domácnosti, tým menej budete musieť chladiť.
  • Dajte si pozor na časté otváranie dverí, či okien. Najmä v rodinných domoch, si ľudia často nechávajú pootvorené dvere na terasu v krásnych letných mesiacoch. Trávite vonku veľa času a nie vždy si uvedomíte, či ste dvere dobre zatvorili. V jednoduchosti povedané, ak si budete púšťať dnu horúci letný vzduch, klimatizácia dostane zabrať.
  • Ak z domu odchádzate, klimatizáciu vypnite. Nenechávajte chladiť vašu domácnosť v prípade, že tam nie ste. V prípade, že sa chcete vracať do príjemne vychladeného domu, či bytu, odporúčam zvážiť klimatizáciu s možnosťou ovládania na diaľku. Takto si budete môcť pomocou smartfónu nastaviť klimatizáciu tak, aby vám šetrila energiu a zároveň aby vám interiér vychladila presne na čas a na vami požadovanú teplotu.
  • Pravidelne čistite filtre klimatizácie. Pravidelné čistenie nie je len dobrým spôsobom, ako znižovať spotrebu, ale zvyšujete tiež životnosť vášho zariadenia.

Spotreba klimatizácie pri kúrení

Kúrenie klimatizáciou je stále populárnejšie a čoraz viac sa tento typ vykurovania stáva aj jedným z primárnych zdrojov kúrenia. Ako to je ale so spotrebou elektrickej energie v tomto prípade? Aj tu platí, že na samotnú spotrebu má vplyv veľké množstvo faktorov. Od vonkajšej teploty, od typu klimatizácie, až po frekvenciu vykurovania, nastavenú teplotu na termostate, či veľkosť vykurovaného priestoru a mnoho iného. Avšak, v priemere môže pri kúrení bežná klimatizácia s výkonom 2 kW spotrebovať okolo 0,4 – 1 kWh za hodinu.

Záver

Pri výbere klimatizácie je dôležité zvážiť nielen energetickú triedu, ale aj ďalšie faktory, ako je veľkosť miestnosti, požadovaný chladiaci výkon a funkcie klimatizácie. Odporúča sa kupovať klimatizáciu s najvyššou energetickou triedou, ktorá je kompatibilná s vašimi potrebami. Ak si však chcete byť výberom tej správnej klimatizácie istí, neváhajte sa na nás obrátiť. Naši odborníci vám navrhnú riešenie presne podľa vašich potrieb. Od výberu zariadenia, až po jeho správne umiestnenie a montáž.

Často kladené otázky

Cenový rozsah samotnej klimatizačnej jednotky môže byť veľmi široký. Orientačne sa však cena klimatizačnej jednotky môže pohyhovať v sume 600-1500 €. Netreba tiež zabúdať na cenu potrebného príslušenstva a na samotnú montáž. Táto položka je závislá najmú od náročnosti montáže, vzdialenosti medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou. Zvyčajne sa cena tejto položky pohybuje medzie 250-600 €. 

Áno, dnešné klimatizácie majú okrem režimu chladenia aj režim kúrenia. Kúrenie klimatizáciou je energeticky veľmi efektívne a úsporné. 

Z našej strany je vysoko odporúčaná. Zvyšuje sa tým životnosť klimatizácie, predchádza sa poruchám a odstraňuje sa možný zdroj zdravotných problémov ( baktérie, plesne a pod.)

Rekuperácia je riadené vetranie pri spätnom získavaní tepla zo vzduchu.
Viac o rekuperácii sa dočítate v našom článku – Čo je rekuperácia a všetko čo potrebujete vedieť

Medzi základné typy rekuperácie patria centrálne rekuperácie (jedna jednotka pre viac miestností) a decentrálne rekuperácie (jedna jednotka pre jednu miestnosť).

Je z našej strany je vysoko odporúčaná. Je potrebné si uvedomiť, že vnútorná klíma v miestnosti má výrazný vplyv na zdravie a pocitový komfort daného prostredia. Pri novostavbách je kladený čoraz väčší dôraz na energetickú úsporu stavieb a tým pádom sú dnešné novostavby takmer hermeticky uzavreté. Aby sme zabránili tvoreniu plesni, baktérii a dosiahli príjemnú a zdravú kvalitu ovzdušia musíme dané stavby vetrať.

Aj keď sa vetranie oknami zdá na prvý pohľad ako jasné a zároveň najlacnejšie riešenie, nemusí to tak byť. Najmä v zimnom období, kedy značná časť teplého vzduchu pri otvorení okna z miestnosti odchádza bez využitia a dnu sa dostáva studený vzduch. Do miestnosti sa tak dostáva studený vzduch, ktorý spôsobuje nekomfort a je nutné daný priestor dokúriť. Taktiež si treba uvedomiť, že ak je vonku prašné prostredie, peľ a pod., otvorenými oknami sa tieto častice dostanú dnu do domu, či bytu.

A tak pri otázke, ako správne vetrať odporúčame vetranie rekuperáciou. Pri vetraní rekuperáciou hovoríme o riadenom vetraní, lebo zákazník si vie nastaviť a riadiť požadované parametre a množstvo privádzaného vzduchu do domu. Najväčší benefit je spätné využitie odvádzaného vzduchu, kde tento teplý odvádzaný vzduch odovzdá energiu studenému privádzanému vzduchu a predhreje ho. Účinnosť rekuperačných jednotiek sa hýbe na úrovní okolo 90%, t.j. na dohriatie privádzaného vzduchu je potrených už iba 10% energie

Rekuperačné jednotky navyše obsahujú vysokoúčinné filtre čím zabraňujú vstupu prachových a peľových častíc do domu.